کالیبره نمودن کواد کوپتر چیست و چگونه انجام میشود؟

نحوه کالیبره نمودن کواد کوپتر ; اگر شما هم یکی از علاقه مندان به  کواد کوپتر هستید ، حتما اصطلاح کالیبراسیون پرنده را کم و بیش شنیده اید ، همانطور که میدانید یکی از موارد مهم و اولیه قبل از پرواز یک کوادروتور کالیبره کرده آن میباشد. با ما همراه باشید تا با مفهوم و نحوه کالیبره مولتی روتور آشنا شوید.

کالیبره نمودن کواد کوپتر یکی از نکات حیاتی قبل از پرواز با کواد کوپتر می باشد که باید به آن توجه بسیاری شود.

کالیبره نمودن کواد کوپتر

کالیبره چیست؟

کالیبره ، به معنای کنترل صحت و توازن پارامترهای یک دستگاه الکتریکی است که دارای مدار اندازه گیری و محاسباتی میباشد.

مولتی روتورها نوعی وسیله الکتریکی با توان اندازه گیری ماتریسی، برای به پرواز در آمدن و حرکت در فضا هستند ، از این رو نیاز به کنترل صحت و ایجاد توازن و تعادل سیستم مداری روتورها ، با توجه به موقعیت فعلی خود و تطبیق با قطب نمای زمین را دارا می باشند . بنابراین برای اولین بار و قبل از شروع به پرواز پرنده، بایستی اقدام به کالیبره کردن دستگاه نمود.

دو گام تا کالیبره نمودن کواد کوپتر!

کالیبره نمودن کواد کوپتر بسیار ساده میباشد و میتوان در کمتر از ۱ دقیقه ، کالیبراسیون یک کوادکوپتر را انجام داد.

پیش از هر اقدامی ، زمانی که برای اولین بار از یک کوادروتور میخواهیم استفاده کنیم در ابتدا باید باتری دستگاه را به طور کامل شارژ کرده و سپس دستگاه و ریموت کنترل کواد کوپتر را باهم ست نمایید. در اینجا به صورت مختصر اشاره ای به نحوه چگونگی ست کردن رادیو کنترل و کوادرورتور میپردازیم.

ست کردن ریموت کنترل و کواد جهت کالیبره

اولین قدم برای کالیبره نمودن کواد کوپتر این است که پس از روشن کردن ریموت کنترل و پرنده ،  کواد و رادیو کنترل آن به هم متصل و توسط هم شناسایی شوند، تا بتوان به راحتی کنترل پرنده را توسط ریموت در دست گرفت.

یکی از نکات مهمی که در ابتدا باید در نظر گرفت قرار دادن مولتی روتور و ریموت بر روی یک سطح کاملا صاف و ترجیحا بر روی زمین میباشد چرا که این امر برای کالیبره کردن بسیار حائز اهمیت است.

در ابتدا با روشن شدن دستگاه و ریموت مشاهده مینمایید که هر دو دارای چراغهای چشک زن می باشند، برای ست کردن ریموت و پرنده بایستی اهرم گاز یا تراتل که بر روی ریموت کنترل و معمولا در سمت چپ قرار دارد ، یک بار کاملا به سمت بالا و بلافاصله کاملا به سمت پایین حرکت دهید، با این کار متوجه خواهید شد که چراغهای چشمک زن پرنده و ریموت کنترل ، به صورت ثابت در آمده و هم چنین در اکثر کواد کوپترها هنگام ست شدن، بوق کوتاهی نیز به معنای تصدیق متصل شدن ریموت و پرنده به صدا در می آید. اکنون پس از ثابت شدن چراغها و شنیدن بوق کوتاه و اطمینان از ست شدن ریموت کنترل با مولتی روتر، میتوان به سراغ کالیبره کردن پرنده برویم.

نحوه کالیبره نمودن کواد کوپتر

همانطور که اشاره شد یکی از نکات مهم برای ست کردن و کالیبره نمودن کواد کوپتر ، قرار دادن آن بر روی سطح کاملا صاف و بدون شیب می باشد چرا که اگر بر روی سطح ناصاف و یا شیب دار باشد به درستی کالیبره نمیشود و هنگام پرواز کوادکپتر به صورت عمودی تیک آف نکرده و ممکن است کمی متمایل به چپ یا راست حرکت کند و این امر باعث ایجاد اختلال در کنترل شده و فرامین پروازی به درستی اجرا نمی شوند.

کالیبره کردن تمامی کواد کوپترها ، توسط ریموت کنترل انجام میشود و در ۹۹ درصد انواع مدلهای کواد کوپتر به یک صورت میباشد. برای کالیبراسیون کافیست، اهرم گاز یا تراتل و اهرم فرامین عملکردها (فرمان مولتی روتور) را هم زمان به سمت راست- پایین حرکت داد، پس از انجام این حرکت متوجه میشوید که چراغهای پرنده به صورت چشمک زن در آمده و پس از چند ثانیه ثابت میشوند. با ثابت شدن چراغها دستگاه کالیبره شده است و به راحتی میتوان پروازی متعادل را شروع کرد.

توجه به این نکته ضروریست که حتما بعد از هر ۳ الی ۴ بار پرواز کامل با دستگاه ، بهتر است عمل کالیبراسیون را انجام داده تا همیشه پروازی متوازن و متعادل با پرنده را داشته باشیم.

کلیپ آموزش کالیبره کواد کوپتر SYMA-X8HW لازم به ذکر است که ۹۵% کواد کوپترها به همین روش کالیبره می گردند.

مطالب مرتبط