پهپاد (PAHPAD) چیست؟

پهپاد | PAHPAD چیست و کاربرد آن کجاست؟

پهپاد (PAHPAD) مخفف کلمه (پرنده هدایت پذیر از دور) می باشد و مخصوص پرنده های بدون سرنشینی است که قابلیت کنترل از راه دور را دارند کلمه پهپاد نامی ایرانی است و ترجمه لاتین آن DRONE است و همانطور که از نامش پیداست به کلیه پرنده هایی که برای انجام یک ماموریت خاص قابل هدایت از راه دور می باشند پهپاد گفته می شود.

معمولا پهپادها پرنده هایی هستند که دارای استراتژیک خاص خود برای مصارفی خاص دارند.

امروزه با گسترش علم و صنعت الکترونیک شاهد پیشرفت های بسیاری در صنعت پهپاد هستیم ، در زمانهای دورتر از پهپادها برای عملیاتهایی نظیر شناسایی و نقشه برداری استفاده می کردند اما امروزه طیف کاربرد بسیار وسیع تری دارند.

پهپاد (PAHPAD) مخفف کلمه (پرنده هدایت پذیر از دور) می باشد و مخصوص پرنده های بدون سرنشینی است که قابلیت کنترل از راه دور را دارند.

پهپاد چیست؟

کاربرد پهپادها 

امروزه با افزایش تقاضا و ساخت انواع پهپاد ، طبیعتا طیف کاربرد آنها نیز بسیار گسترده شده است ، پهپادها در کاربردهای نظامی ، صنعتی ، هنری ، کشاورزی و تفریحی مورد استفاده قرار می گیرند به طور مثال در بخش نظامی از این نوع پرنده های بدون سرنشین برای عملیات شناسایی ، ردگیری موشکها ، عملیات امداد و نجات ، انهدام پایگاه های دشمن ، حمل سلاح و … استفاده می شود که در بخش نظامی با دستور العملها و کدینگ خاص این مورد قابل ساخت و بهره برداری است.

در تصویر فوق نمونه ای از یک پهپاد نظامی با برد بسیار بالا را مشاهده میکنید این نوع از پهپادها قادر هستند جتی تا چند روز به صورت مسمتر پرواز نمایند.

نمونه ای از یک پهپاد نظامی

در بخشهای صنعتی کاربرد بسیار گسترده ای دارند به طور مثال پهپادهای آتش نشان ، پهپادهای حمل بار و یا پهپادهایی که برای عکس برداری و نقشه برداری صنعتی از آنها استفاده می گردد.

در بخشهای هنری نیز کاربرد پهپادها به عنوان هلی شات بسیار گسترده می باشد ، امروزه انواع هلی شات از مبتدی تا حرفه ای توسط کمپانیهای مختلف ساخته و ارائه می شوند ، در واقع تصویر برداری هوایی یکی از مهمترین شاخه های هنری می باشد که علاقه مندان و طرفداران خاص خود را دارند.

اولین و بزرگترین کمپانی ساخت پهپادهای مخصوص هلی شات کمپانی DJI است که با ارائه محصولاتی بی نظیر توانسته است تا نظر بسیاری از علاقه مندان به این رشته را به خود جلب نماید و در سرتاسر دنیا از محصولات کمپانی DJI استفاده می کنند.

نمونه ای از یک پهپاد مخصوص تصویر برداری هوایی هلی شات

نمونه ای از یک پهپاد مخصوص تصویر برداری هوایی هلی شات

در بخش کشاورزی نیز پهپادها بسیار مورد اهمیت می باشند و مهمترین مصرف آنها در این بخش به عنوان پهپاد های سم پاش و بذر پاش می باشد ، که میتوانند با هزینه بسیار کم و کیفیت و دقت بسیار بالا از عهده این مسئولیت بر بیایند ، امروزه از پهپادهای کشاورزی جهت آبیاری مزارع کوچک نیز استفاده می کنند.

طبیعتا یک پهپاد که برای عملیات خاص و کاربرد خاصی ساخته و ارائه می شود از قیمتهای بالایی نیز برخوردارند و این مسئله به کیفیت ساخت آنها و آپشنهای به کار رفته در آنها مرتبط است.

پهپادهایی برای تفریح و سرگرمی

امروزه پهپادها برای مصارف تفریحی و سرگرمی نیز در طیف وسیعی ساخته و ارائه می شوند ، انواع کمپانیهای سازنده اینگونه پهپادها مثل کمپانی سایما ، کمپانی MJX ، کمپانی WLTOYS و… که برای مصارف تفریحی اقدام به ساخت اینگونه پرنده ها می کنند.

نمونه ای از یک کوادکوپتر یا پهپاد اسباب بازی بسیار جالب

نمونه ای از یک کوادکوپتر اسباب بازی بسیار جالب

نام پهپاد برای اسباب بازی صحیح است یا نادرست؟!

همانطور که اشاره شد به پرنده هدایت پذیر از دور برای ماموریت خاصی پهپاد گفته می شود ، اما آیا به یک پرنده اسباب بازی نیز می توان پهپاد گفت؟

اگر بخواهیم به این مسئله کمی دقیقتر نگاه کنیم باید بگوییم خیر! هیچ پرنده اسباب بازی ای در رده بندی پهپادها قرار نمیگیرد ، اما استفاده از کلمه پهپاد برای یک اسباب بازی میتواند حساسیت موضوع را بیشتر نماید.

معمولا پرنده های اسباب بازی دارای برد کمتر از ۳۰۰ متر هستند و سقف ارتفاع مجاز پروازی آنها نیز به ۱۰۰ متر نخواهد رسید بنابراین استفاده از این نوع از پرنده ها فقط برای مصارف تفریحی و سرگرمی است و استفاده از نام پهپاد در این دسته بندی می تواند اشتباه باشد.

کوادکوپتر ، هواپیما کنترلی یا پهپاد؟!

یک پهپاد میتواند در قالبهای مختلفی ارائه شود ، به طور مثال کوادکوپتر نوعی پهپاد است ، هواپیما کنترلی نیز نوعی پهپاد است و در کل مولتی روتور ها و هگزاکوپتر ها می توانند نوعی از پهپاد باشد ، اما وازه پهپاد فقط برای پرنده های هدایت پذیر از دور قابل استفاده خواهد بود.

معمولا هواپیماهای مدل و کوادکوپترهایی که برای استفاده تفریحی و سرگرمی ساخته می شوند را به اسم پهپاد صدا نمی کنند ، زیرا کاربرد آنها برای ماموریت خاصی در نظر گرفته نشده است و فقط استفاده تفریحی خواهند داشت.

کوادکوپتر ، هواپیما کنترلی یا پهپاد؟!

نمونه ای از یک هواپیما کنترلی

آیا برای کار با پهپاد مجوز مورد نیاز است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله ، چنانچه پرنده شما در رده بندی پهپادها قرار بگیرد برای استفاده از آن حتما نیاز به مجوز خواهید داشت ، خیلی از علاقه مندانی که اقدام به تهیه هلی شات می کنند و میخواهند با آن کار نمایند این سوال را می پرسند که مجوز را از کجا باید تهیه کنیم؟

در هر کشوری برای استفاده از پهپادها قوانین خاصی وجود دارد ، این قوانین در کشور ما نیز جاری است ، و اتحادیه های خاصی هستند که در زمینه صدور مجوز برای پرواز پهپادها اقدام می کنند و چنانچه از هلی شات یا پهپاد خود در مناطق خاصی همانند مکانهای عمومی یا مناطق پرواز با حساسیت بالا بخواهید استفاده کنید حتما باید از ارگان مربوطه اقدام به اخذ مجوزهای لازم به عمل بیاورید.

آیا کوادکوپتر های اسباب بازی نیاز به مجوز دارند؟

کوادکوپتر هایی که در دسته بندی اسباب بازی قرار می گیرند نیاز به هیچگونه مجوزی ندارند ، اما استفاده کننده باید توجه داشته باشد که در هر محیطی مثل کنار خیابان مجاز نیست که کوادروتور اسباب بازی خود را به پرواز در بیاورد ، مراکزی همچون پارکها ، مراکز تفریحی و مناطقی که اطراف آن باز باشد معمولا محیطهای خوبی برای پرواز کوادکوپترهای اسباب بازی هستند لذا می توانید بدون هیچ نگرانی پرنده خود را پرواز داده و لذت ببرید.

جمع بندی کلی در مورد پهپادها

خوب همانطور که اشاره شده پهپاد نام مخفف ایرانی است که به پرنده های هدایت پذیر از دور اطلاق می شود که دارای استراتژیک خاصی هستند و برای انجام ماموریتهای خاص از آنها استفاده می گردد ، کاربرد آنها در صنعت و هنر و بخشهای کشاورزی و نظامی بسیار گسترده است و امروزه به راحتی در دسترس هستند ، اما برای مصارف تفریحی و سرگرمی استفاده از کلمه پهپاد صحیح نخواهد بود ، به طور مثال یک کوادکوپتر اسباب بازی را نمیتوانید با یک پرنده مخصوص نقشه برداری مقایسه کنید بنابراین معمولا از کلمه پهپاد برای پرنده هایی که برد آنها بالای ۱۰۰۰ متر باشد میتوان استفاده کرد.

فروشگاه کالا آرسی با ارائه انواع کوادکوپتر و محصولات سرگرمی و هلی شات در زمینه ارائه خدمات هر چه بهتر در خدمت علاقه مندان به این رشته خواهد بود ، چنانچه قصد خرید کوادکوپتر را دارید حتما با کارشناسان کالا آرسی مشاوره نمایید.