آشنایی با هدلس مود در کوادکوپتر

هدلس مود در کوادکوپتر یکی از ویژگی های برجسته کواد کوپتر می باشد ، سیستم هدلس مود که امروزه جز یکی از ویژگیهای اصلی برای انتخاب مولتی روتورها به شمار میرود یکی از مهمترین آپشنهای خرید کواد است ، به صورت کلی هدلس مود (HeadLess Mode) به معنای حالت بی سر است.

هدلس مود در کوادکوپتر یکی از ویژگی های برجسته کواد کوپتر در مورد خرید کواد کوپتر می باشد

هدلس مود در کوادکوپتر

آشنایی با هدلس مود در کوادکوپتر

اما کارایی هدلس مود در کوادکوپتر ها چیست؟ چگونه میتوان از آن استفاده کرد و… سوالات بسیاری وجود دارد از. با ما همراه باشید تا در این مقاله به طور کامل با هدلس مود آشنا شوید

برای توضیح معنا و کاربرد هدلس مود ابتدا به صورت مختصر نگاهی به هدایت و کنترل مولتی روتورها میپردازیم

نحوه هدایت کوادکوپتر

همانطور که میدانید تمامی مولتی روتورها همانند یک هواپیما یا خودرو ، دارای قسمت جلو (سر) و قسمت عقب (انتها) میباشند، این مساله برای هدایت و دستور فرامین بسیار حائز اهمیت است. به عنوان مثال وقتی شما راننده یک خودرو هستید زمانی که به سمت جلو حرکت میکنید ، با فرمان هدایت به سمت راست، خودرو به سمت راست حرکت کرده و با حرکت فرمان به سمت چپ ، خودرو به سمت چت حرکت می نماید ، در واقع ماشین به سمت راست و چپ خود حرکت می کند این عمل در هدایت مولتی روتورها نیز صادق است،  با این تفاوت که زمانی که پرنده به صورت برعکس در روبروی شما قرار میگیرد فرامین آن نسبت به شما نیز برعکس میگردد ، در واقع پرنده در هر وضعیتی که باشد به سمت راست و چپ خود حرکت میکند بنابراین این شما هستید که به عنوان خلبان کواد کوپتر باید وضعیت آن را نسبت به خود یا سوژه مورد نظر در هنگام تصویر برداری ، مشخص کرده و فرمان مورد نظر را برای تعیین موقعیت حرکتی دستگاه صادر نمایید ، وقتی سر مولتی روتور در مقابل شما قرار میگیرد ، کلیه فرامین شما برای هدایت باید به صورت آینه وار (معکوس) باشد تا به جهت درست هدایت شود.

اما چگونه میتوان قسمت جلو و عقب کوادروتور را تشخیص داد؟

اگر به کواد کوپتر نگاه بیاندازید متوجه میشوید که چراغهای تعبیه شده بر روی بازوهای آن ، دارای دو رنگ مجزا میباشند که به صورت دو به دو ، این رنگها یکسان است، به عنوان مثال در کوادکوپتر سایما ایکس هشت ، دو بازوی جلو کوادکوپتر دارای چراغهای قرمز رنگ و دوبازوی عقب دارای چراغهای سبز رنگ میباشد. در تمامی کوادکوپتر ها قسمت سر و عقب آنها توسط چراغهای رنگی مشخص شده، که برای تشخیص این موضوع کافیست به دفترچه راهنمای مولتی روتور مراجعه کنید.

هدلس مود چیست؟

هدلس مود به معنای تغییر مدار فرمانی کوادکوپتر میباشد، یعنی زمانی که تشخیص جلو یا عقب پرنده برای شما مقدور نیست و یا هنگام عکسبرداری هستید و تمرکز شما برای هدایت و تشخیص سر پرنده کافی نیست، با فعال کردن هدلس مود سر پرنده قفل شده و دیگر نیازی نیست برای هدایت درست پرنده ، سر یا عقب آن را تشخیص دهید و به سادگی با همان فرامین چپ یا راست پرنده به همان سمت چپ یا راست رفته و بلاعکس عمل نمیکند. این ویژگی امروزه جز یکی از مهمترین رکنهای انتخاب یک کوادکوپتر خوب بشمار میرود چرا که بسیاری از افراد مبتدی بدون نگرانی از خطاهای احتمالی میتوانند پرنده را هدایت کنند.

هدلس مود چیست؟

هدلس مود و نحوه فعالسازی آن در کواد کوپتر

نحوه فعالسازی هدلس مود

فعالسازی هدلس مود در کواد کوپترهای مختلف توسط رادیو کنترل آن انجام میشود و بسته به مدل و نوع کمپانی سازنه کوادکوپتر متفاوت است به عنوان نمونه در اکثر مدلهای کمپانی SYMA با فشردن چند ثانیه دکمه سرعت ، با شنیدن صدای بوق و چشمک زدن چراغهای پرنده ، هدلس مود فعال میشود.

به طور کلی اضافه شدن آپشنهای جدید و حیاتی به کواد کوپتر ها یکی از مهمترین نکات برای خرید کواد کوپتر محسوب شده است ، فروشگاه کالا آرسی با ارائه مقالات آموزشی و بررسی دقیق محصولات سعی میکند تا کاربران گرامی بتوانند انتخاب بهتر و با کیفیتی را داشته باشند.

کلیپ آموزش فعالسازی هدلس مود در کواد کوپتر SYMA-X8HW لازم به ذکر است که هدلس مود کلیه کواد کوپترهای سیما به این روش فعال می گردند.

مطالب مرتبط