مقایسه بین کواد کوپتر و هگزا کوپتر ، کدام بهتر است؟

مقایسه بین کواد کوپتر و هگزا کوپتر ، در این مقاله به بررسی اجمالی این دو مولتی روتور خواهیم پرداخت تا بتوانید تفاوتهای بین هگزا کوپتر و کواد کوپتر را به صورت حرفه ای تر بشناسید.

مقایسه بین کواد کوپتر و هگزا کوپتر در این مقاله به بررسی اجمالی این دو مولتی روتور خواهیم پرداخت تا بتوانید تفاوتهای بین هگزا کوپتر و کواد کوپتر را به صورت حرفه ای تر بشناسید.

مقایسه بین کواد کوپتر و هگزا کوپتر

هگزا کوپتر و کواد کوپتر هر دو در دسته مولتی روتورها قرار میگیرند ، تفاوت عمده بین این دو پهباد در تعداد موتورهای به کار رفته در ساختار آنها مشخص می گردد ، هگزا کوپتر نوعی از مولتی روتور است که از ۶ عدد موتور جهت ایجاد نیروی بالا روندگی یا برا بهره می برد، این نوع از مولتی روتور به دلیل داشتن تعداد موتورهای بیشتر نسبت به نوع ۴ موتوره یا کواد کوپتر دارای پرواز بسیار نرم تر و پایدارتری می باشد، نحوه چیدمان موتورها در یک هگزا کوپتر معمولی به این صورت است که موتورها با زاویه ۶۰ درجه نسبت به یک دایره فرضی در کنار هم قرار می گیرند حال آنکه در کوادروتور این زاویه ۹۰ درجه می باشد و همین امر دلیل استیبل پرواز نمودن هگزاروتور است.

اما به طور کل تعدد بیشتر موتورها علاوه بر ایجاد استیبل بودن پرواز ، طبیعتا بحث اصطحلاک دستگاه را بالاتر می برد ، امروز اکثر کمپانیهای مطرح که در زمینه ساخت و تولید مولتی روتور فعال هستند بیشتر از ساختار کواد برای ساخت پهبادهای خود استفاده می کنند.

هگزا کوپتر و کواد کوپتر هر دو در دسته مولتی روتورها قرار میگیرند ، تفاوت عمده بین این دو پهباد در تعداد موتورهای به کار رفته در ساختار آنها مشخص می گردد.

مقایسه بین کواد کوپتر و هگزا کوپتر

مقایسه بین کواد کوپتر و هگزا کوپتر با نگاهی دقیقتر!

استفاده از ۶ موتور به جای ۴ موتور

اصولا یک مولتی روتور از ۳ موتور به بالا جهت پرواز استفاده می نماید، حال اگر از ۶ موتور در ساختار یک مولتی روتور بهره ببریم تنها حالت پرواز را استیبل تر ساخته ایم و در نهایت دارای اصطحلاک بیشتری خواهیم شد.
هگزا کوپتر ها نسبت به کواد کوپترها دارای مزیت خاصی نخواهند بود تنها در ۲ مورد هگزا کوپتر مورد استقبال قرار می گیرد، زمانی که شما بخواهید از یک دوربین و گیمبال سنگین بر روی پرنده خود استفاده نمایید و نیاز به قدرت بالاتری داشته باشید ، متوانید با اضافه نمودن موتور به مجموعه خود ، توان دستگاه را بالاتر برده ولی در نهایت وزن بیشتری را میتوانید به پرنده خود متصل نمایید ، در نتیجه باید از باتری قوی تری استفاده کنید تا مدت زمان پرواز دستگاه و کیفیت پرواز هگزا کوپتر خود را حفظ نمایید.
مورد دوم زمانی است که نیاز به پایداری بیشتر و پروازی نرم تر داشته باشید در این صورت نیز از هگزا کوپتر باید استفاده نمایید.

امروزه از هگزا کوپترها بیشتر برای مصارف صنعتی و تصویر برداریهای حرفه ای استفاده می کنند، با این حال طرفداران اینگونه از مولتی روتورها روز به روز در حال افزایش است ، بدین ترتیب کمپانیهای ساخت مولتی روتور و کواد کوپتر این روزها هگزا کوپتر هم برای سلیقه های مختلف و با توان های مختلف تولید و عرضه می نمایند.

پشتیبانی از فلایت کنترلهای حرفه ای

امروزه فلایت کنترلها بسیار پیشرفته شده اند بنابراین در سختار یک هگزا کوپتر به راحتی میتوان از یک فلایت کنترلر حرف های استفاده کرد ، معمولا فلایت کنترلها میتوانند تا ۸ موتور را ساپورت کنند ولی اغلب فلایتهای ارزان قیمت نهایتا تا ۶ موتور را می توانند ساپورت کنند.

میانگین مصرف باتری هگزا کوپتر نسبت به کواد کوپتر

میانگین مصرف باتری هگزا کوپتر معمولا بالاتر از کواد کوپتر است و دلیل آن استفاده از ۶ موتور به جای ۴ موتور است، معمولا با افزایش تعداد سل باتری و همچنین افزایش آمپر باتری ، میتوان مقدار توان مصرفی هگزا کوپتر را جبران کرده و در نتیجه قدرت بسیار بیشتری از دستگاه دریافت نمایید ، معمولا هگزا کوپترهای جزو پهبادهای قدرتی محسوب می گردند و در مقایسه با کواد کوپترهای هم سایز خود دارای قدرت بیشتری هستند.

در پرواز برایتان قدرت مهم است یا سرعت؟

معمولا در پرواز مولتی روتورها ، مقدار KV موتور و ابعاد ملخ و توان موتورها قدرت و سرعت را مشخص می سازند ، ولی در کل از هگزا کوپترها به عنوان پرنده های قدرتی استفاده می شوند ، زیرا توان یک مجموعه با ۶ موتور قطعا از یک مجموعه با ۴ موتور بیشتر خواهد بود ، لذا از هگزا کوپتر بیشتر برای مصارفی همچون ، تصویر برداری ، سم پاشی و آبیاری مزارع کوچک ، رباتهای حمل بار تا مسافتهای کم استفاده می گردد.

کواد کوپتر بخریم یا هگزا کوپتر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این یک امر کاملا سلیقه ای می باشد، چنانچه برای مصارف تفریحی و سرگرمی قصد خرید مولتی روتور را دارید واقعا فرقی نمیکند که کواد کوپتر بخرید یا هگزا کوپتر ، در هر صورت پرواز هگزا کوپتر نرم تر بوده و هر چه از تعداد موتورها کمتر کنیم پرواز تند و تیز تری خواهیم داشت، امام چنانچه برای مصارف تصویر برداری یا صنعتی مثل سم پاشی و…. هستید بهتر است با توجه به بودجه خود انتخاب کنید که کدام مولتی روتور برای شما بهتر خواهد بود، اصولا برای مصارفی همانند کارهای صنعتی از دستگاه های پر قدرت استفاده می کنند که قابلیت استیبل بودن بیشتری داشته باشد ، در هر صورت برای خرید کواد کوپتر بهتر است ابتدا مشاوره بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

هگزا کوپتر اسمبلی بهتر است یا آماده؟

معمولا در مولتی روتورهایی که به صورت اسمبل شده (دست ساز) ساخته می شوند ، امکان اضافه کردن آپشنهای مختلف بیشتر است ، از این رو کمپانیهای تولید کننده مولتی روتور پکیج های آماده به پرواز خود را به صورت کواد کوپتر ارائه می دهند ، همانند کمپانی DJI که محصولات بسیار متنوعی را با قیمتهای بسیار ویژه در اختیار علاقه مندان قرار میدهد.

مطالب مرتبط