فلایت کنترل

فلایت کنترل پایه و اساس پرواز با کوادکوپتر می باشد ، فلایت کنترل یکی سیستم کنترل پرواز ، در واقع قلب اصلی مولتی روتور می باشد که وظیفه اصلی بین هماهنگی موتورها ، توازن پرواز و…. در کوادروتور بر عهده دارد.

فلایت کنترل

فلایت کنترل چیست؟

فلایت کنترل یا سیستم کنترل پرواز یکی از مهمترین اجزای مولتی روتور می باشد، هنگامی که یک مولتی روتور یا کواد کوپتر اسمبل می کنید، موتورها برای ایجاد نیروی لیفت به صورت صحیح بر روی فریم قرار میگیرند، در این حالت و برای ایجاد تعادل دستگاه نیاز به یک مدیریت حرفه ای و قوی می باشد، این مدیریت حرفه ای در واقع همان سیستم کنترل پرواز یا فلایت کنترل بوده و هسته مرکزی مولتی روتور را تشکیل می دهد.

با پیشرفت علم الکترونیک و پیدایش مدارات فوق پیشرفته و میکروپروسسورهای قابل برنامه ریزی ، تقریبا همه کاری ممکن شده است ، تا قبل از گسترش علم الکترونیک پرنده های عمود پرواز همانند مولتی روتورها هیچ مفهومی نداشتند ، اما رفته رفته با گسترش و ساخت مدارات فوق پیشرفته و پیدایش کنترلرهای پرواز این امر محقق شده و میکرو پروسسورهایی با نام فلایت کنترل به دنیای الکترونیک و کامپیوتر معرف شدند.

دسته بندی فلایت کنترل ها

فلایت کنترل ها دارای دسته بندی متعددی می باشند اما به طور کلی می توان آنها را به ۳ بخش اصلی تقسیم بندی کرد.

فلایت کنترلهای آن برد (on board) یا مبتدی

این فلایت کنترل ها معمولا بر روی کوادکوپترهای مبتدی و اسباب بازی نصب می گردد ، سیستم کاری آنها بسیار ساده است و معمولا به شکل یک تکه هستند ، این فلایت کنترلها معمولا از ۱ الی ۲ آی سی که وظیفه ژیروسکوپ ، سیستم مرتبط با تثبیت ارتفاع ، جایروسکوپ و … بهره می برند و خروجی ولتاژ مرتبط با موتورها به صورت مستقیم بر روی آنها قرار گرفته است ، و به راحتی قابل تشخیص هستند ، فلایت کنترلهای آن برد را به عنوان برد اصلی کوادکوپترهای اسباب بازی میشناسند (به طور مثال برد کوادکوپتر X5C) ، و معمولا به ندرت قابل تعمیر هستند ، این نوع از فلایت کنترلها در صورت خرابی باید تعویض گردند ، این فلایتها با رادیو کنترل خود قابل ست شدن می باشند مثلا یک فلایت کنترل یا برد اصلی کواد سیما مدل X5C فقط با رادیو کنترل همان سری از کواد قابلیت ست شدن را دارد و چنانچه ورژن جدید آن محصول توسط کمپانی مربوطه ارائه شود دیگر قابل ست شدن نخواهد بود.

موتورهایی که بر روی پرنده های اسباب بازی نصب می گردد ۹۰% مواقع موتورهای براش یا کرولس هستند ، این موتورها خروجی ۲ سیم دارند که منفی و مثبت می باشند ، بنابراین معمولا این نوع از فلایت کنترلر ها به صورت تکی در بازار جهت اسمبل یک مولتی روتور دست ساز موجود نمی باشند ، به همین دلیل است که ممکن است شما یک کوادکوپتر اسباب بازی داشته باشید که برد اصلی آن سوخته باشد و نتوانید نمونه آن را در بازار پیدا کنید و خرید نمایید ، به طور کلی فلایت کنترلهای آن برد برای پرنده های مبتدی و نیمه حرفه ای کاربرد دارند و قیمت آنها ارزان است.

این فلایت کنترل ها معمولا بر روی کوادکوپترهای مبتدی و اسباب بازی نصب می گردد ، سیستم کاری آنها بسیار ساده است و معمولا به شکل یک تکه هستند.

فلایت کنترل آن برد on-board

فلایت کنترلهای نیمه حرفه ای

فلایت کنترلهای نیمه حرفه ای به آن دسته از فلایتهایی گفته می شود که به صورت مستقل عمل می نمایند و یکی از اجزای تشکیل دهنده مولتی روتور می باشند ، به طور کلی این نوع از فلایتها برای موتورهای براشلس طراحی شده اند و ولتاز تغذیه موتورها به صورت مستقیم از داخل آنها عبور نمیکند بلکه ولتاژ به صورت مداری از فرمان به اسپید کنترلها ارسال می گردد ، معمولا از این فلایت کنترلها برای ساخت مولتی روتورهای نیمه حرفه ای استفاده می شود ، قیمت ارزان و متداول بودن استفاده از این محصولات باعث شده تا بین کاربران مورد استقبال بسیار خوبی قرار بگیرند ، نحوه کار با فلایت کنترلهای نیمه حرفه ای بسیار ساده است و با کمی کار کردن و تجربه بسیار کم به راحتی میتوانید آنها را RUN کرده و در اسمبل کوادکوپتر خود مورد استفاده قرار دهید ، از متداولترین فلایتهای نیمه حرفه ای می توان به فلایت QQ و فلایت KK اشاره کرد ، معمولا ساخت کواد کوپتر با فلایتهای نیمه حرفه ای بسیار لذت بخش است و میتوانید جهت اسمبل نمودن مولتی روتور یا حتی پروژه های دانشجویی از آنها استفاده نمایید.

فلایت کنترلهای نیمه حرفه ای به آن دسته از فلایتهایی گفته می شود که به صورت مستقل عمل می نمایند

فلایت کنترل نیمه حرفه ای

فلایت کنترلهای حرفه ای

فلایت کنترلهای حرفه ای به آن دسته از فلایتهایی گفته می شود که دارای سیستم کنترل و پایداری بسیار قوی بوده و مجهز به سیستم اتوپایلوت یا خلبان خودکار می باشند ، از این نوع از فلایتها برای ساخت و اسمبل کواد کوپترهای حرفه ای استفاده می گردد ، پارامترهایی نظیر ، GPS ، سیستم اتوپایلوت ، سیستم پایدار کننده پرواز ، تثبیت ارتفاع ، سنسورهای عدم برخورد به موانع و…. همگی از مشخصات بارز این فلایت کنترلها می باشند ، قیمت تمام شده یک فلایت حرفه ای معمولا بالاست و بخاطر تکنولوژی ساختی که دارند نصب و برنامه ریزی آنها بسیار ساده است ، معمولا از سمت شرکتهای سازنده اپلیکیشنهایی ارائه می گردد تا بتوانید با نصب آنها بر روی گوشی تلفن همراه خود یا لب تاب ، به راحتی آنها را برنامه ریزی کرده و از پرواز دستگاه خود لذت ببرید ، از متداول ترین فلایت کنترلهای حرفه ای میتوان به محصولات کمپانی DJI اشاره کرد که به صورت وسیعی مورد استفاده و استقبال کاربران قرار گرفته اند.

فلایت کنترلهای حرفه ای به آن دسته از فلایتهایی گفته می شود که دارای سیستم کنترل و پایداری بسیار قوی بوده و مجهز به سیستم اتوپایلوت یا خلبان خودکار می باشند.

فلایت کنترل حرفه ای

فلایت کنترلهای مخصوص سرعت

در بین دسته بندی فلایتها یک دسته از فلایت کنترلها نیز قرار میگیرند که مخصوص کوادکوپترهای سرعتی هستند ، این نوع از فلایتها در دسته بندی جداگانه ای قرار می گیرند که هم مبتدی دارند و هم حرفه ای ، نوع مبتدی آنها فاقد GPS بوده و معمولا قیمت ارزانتری دارند در عین حال پایداری فوق العاده ای به کواد ریس شما می بخشند ، در نوع حرفه ای این نوع از فلایت کنترلها که مجهز به GPS میباشند قیمت بالاتری خواهند داشت و همچنین سرعت و پایداری بسیاری به کواد کوپتر سرعتی شما خواهند بخشید از متداولترین فلایتهای مخصوص سرعت میتوان به فلایت کنترل CC3D و فلایت کنترل NAZE32 اشاره کرد.

فلایت کنترلهای مخصوص سرعت برای کوادهای ریس و سرعتی.

فلایت کنترلهای مخصوص سرعت

خرید فلایت کنترل

با توجه به نکاتی که در این بخش بدان اشاره شد ، باید قبل از خرید فلایت کنترل ابتدا مشخص نمایید که هدفتان از اسمبل یک مولتی روتور یا کوادروتور چیست؟ اگر برای مصارف تحقیقاتی یا سرگرمی میخواهید کواد اسمبل کنید یک فلایت معمولی یا نیمه حرفه ای کار شما را راه می اندازد ولی چنانچه برای پروژه های حرفه ای همانند تصویر برداری یا نقشه برداری و …. میخواهید کوادکوپتر اسمبل کنید حتما باید از یک فلایت حرفه ای استفاده کرده و با توجه به بودجه و قابلیت ارتقایی که ممکن است در اینده بخواهید به کوادتان انجام دهید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.