باتری

تضمین بالاترین کیفیت (تمامی محصولات گرید A می باشند) باتری در فروشگاه کالا آرسی

واردات مستقیم انواع باتری بدون واسطه در ایران

ابتدا قیمتها را مقایسه کنید سپس خرید نمایید!

باتری مهمترین عامل در آرسی یا رادیو کنترل می باشد ، امروزه باتریها در شاخه های مختلفی ساخته و عرضه می شوند ، باتریها در انواع مختلف ساخته می شوند ، باتری های NiCd ، NiMh ، باتریهای آلکلاین باتریهای لیتیومی ، با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش باتریهای لیتیوم پلیمر ، انقلاب بسیار بزرگی در صنعت آرسی و تولید مدارات الکترونیک بسیار دقیق رخ داده است ، فروشگاه کالا آرسی با ارائه انواع باتری به صورت تخصصی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان صنعت رادیو کنترل می باشد ، در این بخش میتوانید انواع باتری برای مولتی روتور ، کواد کوپتر ، ماشین کنترلی ، هلیکوپتر کنترلی و هواپیما کنترلی را مشاهده کرده ، از جزییات دقیق آن مطلع شوید و در صورت تمایل به صورت آنلاین خرید کنید.

باتری مهمترین عامل در آرسی یا رادیو کنترل می باشد ، امروزه باتریها در شاخه های مختلفی ساخته و عرضه می شوند

باتری و انواع آن

باتری و انواع آن

باتري هاي ليتيوم پليمر

باتري هاي ليتيوم پليمر داراي سیستم تخليه ولتاژ دروني كمي هستند و در صورتي كه باتري هايي براي مدت زمان كاركرد طولاني چند ماه لازم داريد اينگونه باتري مناسب هستند. همچنين اين باتري ها براي كاربردهاي سيار هم مناسب هستند ، باتري هاي ليتيوم پليمر يا به اختصار Lipo باتري هاي بسيار كاربردي در الكترونيك embedded هستند و به صورت گسترده اي استفاده مي شوند. در گوشي هاي موبايل به شكل گسترده اي از اين نوع باتري ها استفاده مي شود و نسبت به قيمتشان بسيار مقرون به صرفه است. شارژرهاي اين باتري ها مخصوص است و نهايت دقت را در هنگام شارژ آنها داشته باشيد.

باتري هاي ليتيوم پليمر داراي سیستم تخليه ولتاژ دروني كمي هستند و در صورتي كه باتري هايي براي مدت زمان كاركرد طولاني چند ماه لازم داريد اينگونه باتري مناسب هستند.

باتري هاي ليتيوم پليمر

باتریهای نیکل متال

باتري هيبريد نيكل-فلز (Nickel Metal Hybrid) كه به اختصار NiMH خوانده مي شوند باتري هايي با قابليت شارژ مجدد هستند. اين باتري هاي ارزان هستند ولي از لحاظ چگالي انرژي داخلي كمتر از باتري هاي ليتيوم پليمر هستند. در اين باتري ها بر خلاف باتري هاي ليتيوم پليمر نيازي به نگران بودن درباره تخليه بيش از حد ولتاژ نيست. مثلا در مسواك هاي برقي از اين نوع باتري استفاده مي شود و در صورتي كه ولتاژ آن از يك حدي كمتر شود دور مسواك كند مي شود ولي باز هم مي توانيد استفاده كنيد تا تخليه كامل صورت گيرد. در ريش تراش هاي برقي هم از اين نوع باتري ها استفاده مي شود. هر سلول آن داراي ۱.۲ولت ولتاژ نامي است تركيب چهارتا از اين باتري ها از نوع AA ولتاژ ۴.۸ ولت را توليد مي كند كه براي اكثر كاربردهاي ۵ولتي مناسب است.

باتري هيبريد نيكل-فلز (Nickel Metal Hybrid) كه به اختصار NiMH خوانده مي شوند باتري هايي با قابليت شارژ مجدد هستند.

باتریهای نیکل متال

باتری نیکل کادمیوم

باتري نيكل-كادميوم يا به اختصار Ni-Cd جزو باتري هاي پايه نيكل است. امروزه به دليل سمي بودن فلز كادميوم اين نوع باتري جاي خود را به باتري هيبريدي نيكل-فلز داده است و فقط در كاربردهاي خاصي از آن استفاده مي شود. سرعت شارژ اين نوع باتري ها در مقابل ديگر انواع باتري بسيار بالاست ولي قيمت آن هم نسبت به باتري هاي اسيدي بالاست.

مزاياي نيكل-كادميوم عبارتند از:

مقاومت داخلي كم
سرعت شارژ بالا
محدوده دمايي بالا

باتري نيكل-كادميوم يا به اختصار Ni-Cd جزو باتري هاي پايه نيكل است.

باتری نیکل کادمیوم

باتریهای لیتیوم یون

اينگونه باتري ها مشابه باتري هاي ليتيم-پليمر هستند و تفاوت آنها در اندازه لايه هاي شيميايي مواد سازنده آنهاست كه باتري هاي ليتيم -پليمر سبك تر از باتري هاي ليتيم-يون هستند و مقاومت بيشتري در برابر شارژ بيش از حد و نشت مواد شيميايي نسبت به باتري هاي ليتيوم-يون دارند. از طرفي باتري ليتيوم-يون نسبت به ليتيوم پليمر ارزان تر است و چگالي انرژي آن هم بالاتر است.

باتریهای لیتیوم یون مشابه باتري هاي ليتيم-پليمر هستند و تفاوت آنها در اندازه لايه هاي شيميايي مواد سازنده آنهاست

باتریهای لیتیوم یون

باتریهای آلکالاین

باتریهای معمول برای استفاده در هر نوع وسیله ای خصوصا ریموت کنترلهای آرسی از این نوع انتخاب می گردند ، این نوع باتری قابلیت شارژ مجدد را ندارد و یک بار مصرف می باشد ، اين باتري ها ارزان، كاركرد آسان و ايمن هستند. سایزهای باتری آلکالاین AAs و AAAs معمول ترين نوع باتري آلكالاين هستند كه ولتاژ نامي هر سلول آن ۱.۲ ولت است هرچند كه در اوايل استفاده از آن حدود ۱.۵ ولت دارد. بخاطر اينكه ولتاژ نامي AAs حدود ۱.۲ولت است براي كاربردهاي مختلف بايد چندتا از آن ها را در يك پك قرار داد. مثلا ۳ تا از آنها را در يك پك قرار مي دهيم تا ولتاژ ۳.۳ ولت را تامين كند يا چهار تا از آنها را در يك پك قرار مي دهيم تا ولتاژ ۵ ولت را تامين كند.

باتریهای معمول برای استفاده در هر نوع وسیله ای خصوصا ریموت کنترلهای آرسی از این آلکالاین انتخاب می گردند

باتریهای آلکالاین

باتریهای کتابی ۹ ولتی

باتري هاي ۹V هم به وضوح داراي ولتاژ نامي ۹ ولت هستند. اين نوع باتري ها كه با نام باتري هاي كتابي هم خوانده مي شوند داراي يك كابل ارتباط هستند و مشكل آنها در تخليه سريع و دوام نداشتن است. ولي براي كارهاي سيار مي توانيد از آنها استفاده كنيد. ، البته با پشرفت فناوری باتریهای لیتیوم پلیمر استفاده از این نوع باتریهای ۹ ولتی بسیار کم شده است و به عبارتی منسوخ شده اند ولی همچنان در بعضی از موارد از این نوع باتریها استفاده می گردد.

باتري هاي 9V هم به وضوح داراي ولتاژ نامي 9 ولت هستند. اين نوع باتري ها كه با نام باتري هاي كتابي هم خوانده مي شوند.

باتریهای کتابی ۹ ولتی

مشخصات فنی باتریها و علائم اختصار

Capacity چیست؟

Capacity به معناي ظرفيت مي باشد. باتري ها براي ذخيره برق به كار مي روند و ميزان برقي كه هر كدام ذخيره مي كنند متفاوت است. به اين ميزان ذخيره برق باتري، ظرفيت مي گويند. باتري هاي با نوع يكسان از لحاظ جريان خروجي از آنها با هم مقايسه مي شوند به عنوان مثال باتري هاي با نوع ۱۰۰۰mAh و يا ۲۰۰۰mAh .

Nominal Cell Voltage

Nominal Cell Voltage به معناي ولتاژ نامي سلول مي باشد. يعني هنگامي كه باتري به طور كامل شارژ است ولتاژ خروجي هر سلول با اين نام خوانده مي شود. ولتاژ نامي يك باتري به واكنش هاي شيميايي درون آن بستگي دارد. مثلا ولتاژ خروجي باتري اسيدي ماشين ۱۲V است و يك باتري سكه اي ليتيم ۳V است. مفهوم واژه نامي در اينجا بسيار مهم است مثلا يك باتري LiPo در هنگام شارژ كامل داراي ولتاژ ۴.۲۳ ولت می باشد و بعد از کمی استفاده به ۳.۷ ولت نامی می رسد و هنگامي كه تخليه مي شود ولتاژ آن به ۲.۷ ولت هم مي رسد. ولتاژ نامي در انواع باتري ها متفاوت است.

Shape

Shape به معناي شكل مي باشد. انواع باتري در شكل ها و اندازه هاي مختلف عرضه مي شود. اصطلاح ‘AA’ براي يك شكل مشخص از يك نوع باتري استفاده مي شود.

Primary VS Secondary

Primary به معناي اوليه مي باشد و در اينجا معادل مصرف شدني مي باشد يعني باتري هايي كه فقط يك بار قابل استفاده اند و بعد از اتمام غير قابل استفاده اند. البته اين باتري ها را مدت زمان طولاني تري استفاده كرد. اين باتري از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيستند

Secondary

Secondary به معناي ثانويه مي باشد و منظور باتري هايي است كه قابل شارژ هستند و بعد از تخليه شارژ آنها مي توان دوباره آنها را شارژ كرد.

Energy Density

Energy Density به معناي چگالي انرژي مي باشد. با تركيب ظرفيت، شكل و اندازه مي توان چگالي انرژي يك باتري را محاسبه كرد. تكنولوژي هاي متفاوت چگالي هاي انرژي متفاوتي را رقم زدند مثلا يك پك باتري ليتيم در يك حجم خاص چگالي انرژي بيشتري نسبت به آلكالاين و coin cell دارد.

Internal Discharge Rate

Internal Discharge Rate به معناي نرخ تخليه دروني باتري مي باشد. باتري ها هنگامي كه بدون استفاده بمانند شروع به تخليه مي كنند. نرخ اين تخليه در طي زمان يك پارامتر مهم براي هر باتري است.

Safety

Safety باتري ها اساسا به دليل اينكه انرژي الكتريكي را ذخيره مي كنند قابل انفجار هستند. براي جلوگيري از ضرر و زيان ناشي از آن باتري را بايد به شكل بسيار ايمن طراحي كرد. اكثر باتري هاي ليتيم پليمر در درونشان مدارهاي خاصي دارند كه جهت جلوگيري از انفجار و آتش سوزي مي باشد. ايمني در انواع باتري ها متفاوت است.

ولتاژ نامي

يك سلول باتري LiPo ولتاژ نامي ۳.۷ ولت را دارد. هنگامي كه به طور كامل شارژ مي شود يك سلول داراي ولتاژ ۴.۳ ولت است ولي به سرعت به مقدار ولتاژ نامي ۳.۷ ولت مي رسد و هنگامي كه تخليه مي شود اين ولتاژ حدود ۳ ولت مي شود. اين بدين معني است كه اگر از يك باتري تك سلولي براي پروژه خود استفاده مي كنيد بايد با استفاده از رگولاتور از عهده اين تغيير ولتاژها بر بيايد و چنانچه يك ولتاژ مثلا ۵ ولت مي خواهيد بايد دوتا سلول را به صورت سري با هم استفاده كنيد كه يك ولتاژ ۷.۴ ولت داريد و سپس اين ولتاژ را با رگولاتور به ۵ولت برسانيد.

شارژ و دشارژ باتري

براي باتري هاي تك سلولي Lipo شارژرهاي متعددي وجود دارد كه معمولا با استفاده از USB باتري را شارژ مي كنند. باتري هاي LiPo در برابر شارژ بيش از حد آسيب پذيرند و حتما از شارژهاي مخصوص خودشان استفاده كنيد. باتري هاي ليتيم پليمر در برابر تخليه شارژ بيش از حد آسيب پذيرند و معمولا در بالايشان يك مدار ايمن براي جلوگيري از تخليه بيش از حد و حفاظت از باتري دارند و چنانچه ولتاژ باتري به ولتاژ آستانه خود يعني ۳ ولت برسد جريان را قطع مي كند.