اهمیت GPS در کوادکوپتر و DRONE های امروزی

اهمیت GPS در کوادکوپتر و DRONE ها یکی از مهمترین عوامل در انتخاب و خرید کوادکوپتر است ، اما واقعا نقش GPS در کوادکوپترها چیست؟ و چرا باید یک DRONE هوشمند بخریم؟ در این مقاله سعی داریم تا شما را با معقوله موقعیت یابی از طریق ماهواره های جی پی اس و نقش حیاتی آنها در کوادروتورها بیشتر آشنا کنیم.

پیشرفت علم و فناوری در باعث شده است تا روز به روز کوادکوپترهای جدید با آپشنها ویژه ساخته و ارائه شوند ، ویژگی موقعیت یابی از طریق GPS یکی از مهمترین اپشنهایی است که میتواند در یک DRONE حرفه ای دیده شود در واقع سیستم اتوپایلوت و خلبان خودکار بر پایه همین موقعیت یابی از طریق GPS فعال می باشد.

اهمیت GPS در کوادکوپتر و DRONE ها یکی از مهمترین عوامل در انتخاب و خرید کوادکوپتر است ، اما واقعا نقش GPS در کوادکوپترها چیست؟

اهمیت GPS در کوادکوپتر و DRONE ها

بازگشت به خانه از طریق GPS یا قطب نما؟

همانطور که اشاره شد سیستم ناو بری و موقعیت یابی ماهواره ای یکی از مهمترین آپشنها در یک کوادکوپتر می باشد ، امروزه اکثر کمپانیهای سازنده مولتی روتور بر روی محصولات خودشان از سیستم موقعیت یابی GPS استفاده می کنند ، زیرا با وجود GPS ، کوادروتور یا هر وسیله دیگر پرنده همانند پهپاد قادر خواهد بود تا لوکیشن برخواستن و تیکاف خود را از طریق ماهواره های GPS رد یابی کرده و به نقطه تیکاف خود بازگردند ، اما در سایر کوادکوپترهایی که از سیستم GPS بر روی آنها استفاده نشده است بازگشت به خانه میتواند از طریق قطب نما و جایروسکوپ عمل نماید که زیاد دقیق نخواهد بود و ممکن است با خطا مواجه گردد.

به همین دلیل اهمیت GPS در کوادکوپتر ها و بکار گیری از این فناوری میتواند بسیار حیاتی و مهم باشد.

در سایر کوادکوپترهایی که از سیستم GPS بر روی آنها استفاده نشده است بازگشت به خانه میتواند از طریق قطب نما و جایروسکوپ عمل نماید.

بازگشت به خانه از طریق GPS یا قطب نما؟

فعالسازی خلبان خودکار با GPS

یکی از آپشنهای بسیار مهمی که میتواند باعث شود تا فرق بین یک کوادکوپتر حرفه ای و یک کوادکوپتر مبتدی را تشخیص دهید سیستم اوتوپایلوت می باشد ، با فعالسازی سیستم اتوپایلوت ، CPU اصلی کوادکوپتر وارد عمل شده و از طریق موقعیت یابی ماهواره ای که توسط GPS فعال می گردد ، میتواند در حفظ و پایداری پرواز کوادکوپتر بسیار دقیق عمل کند ، بنابراین شخص خلبان می تواند هدایت پرنده را به اتوپایلوت بسپارد و به راحتی به تصویر برداری بپردازد.

کوادکوپترهایی که به GPS مجهز هستند

امروزه اکثر کوادکوپترهای حرفه ای به GPS مجهز شده اند ، محصولات کمپانی DJI همه به جی پی اس مجهز هستند ، همانند کوادکوپتر فانتوم ، که از فانتوم ۱ تا فانتوم ۴ و مشتقات آنها می باشد و همچنین کوادکوپتر اسپارک و مویک مجهز به GPS هستند و سیستم موقعیت یابی و اتوپایلوت در این نوع از پرنده ها بسیار دقیق عمل می نماید.

کمپانی DJI به عنوان اولین تولید کننده محصولات و کوادکوپترهای حرفه ای همچنان یکه تاز در تولیدات اینگونه محصولات به شمار می رود ، بعد از محصولات DJI کمپانیهایی نظیر CHEERSON بر روی محصولات حرفه ای خود GPS نصب کردند ، کوادکوپترهایی نظیر CX-20 , CX-22 و همچنین کوادکوپتر V303 از این دسته هستند که تقریبا موقعیت یابی دقیقی دارند و در مرتبه دوم بعد از DJI قرار می گیرند.

چندی پیش کمپانی سایما با معرفی یک محصول نیمه حرفه ای با عنوان کوادکوپتر SYMA-X8-PRO اولین قدم را در جهت تولید محصولات GPS دار خود برداشت ، این مولتی روتور جدید که وارد بازار جهانی شده است تا کنون توانسته نظر بسیاری از علاقه مندان را به خود جلب نماید.

کوادکوپتر SYMA-X8-PRO اولین قدم را در جهت تولید محصولات GPS دار خود برداشت.

کوادکوپتر SYMA-X8-PRO مجهز به GPS

برای خرید کوادکوپتر چه نوعی را انتخاب کنیم؟

ممکن است سوال برای شما پیش بیاید که آیا برای خرید یک کوادکوپتر به آپشن GPS آن توجه کنیم یا خیر ، در پاسخ به این سوال باید گفت که همه چیز بسته به بوجه شما دارد ، اما اگر از نظر کارشناسی بخواهید این مسئله را بررسی کنید بهتر است اگر مبتدی هستید ، از یک کوادکوپتر مبتدی شروع کرده تا به تبحر کافی در هدایت و پرواز آن برسید و سپس در مرحله بعدی برای خرید یک مولتی روتور یا هلی شات حرفه ای تر مجهز با GPS اقدام کنید ، طبیعتا هدایت کوادکوپتر همانند اتومبیل می باشد ، شما برای آموزش رانندگی از یک ماشین منوال باید شروع کرده تا فوت و فنهای راندن اتومبیل را به خوبی فرا بگیرید ، بنابراین بهتر است در زمینه خرید کوادکوپتر نیز هوشمندانه عمل کنید.

ممکن است سوال برای شما پیش بیاید که آیا برای خرید یک کوادکوپتر به آپشن GPS آن توجه کنیم یا خیر ، در پاسخ به این سوال باید گفت که همه چیز بسته به بوجه شما دارد.

برای خرید کوادکوپتر چه نوعی را انتخاب کنیم؟

جمع بندی کلی در مورد اهمیت GPS در کوادکوپتر

همانطور که اشاره شد سنسور GPS در کوادکوپتر علاوه بر اینکه میتواند برای موقعیت یابی و مسیر یابی دقیق و سیستم بازگشت به خانه مورد استفاده قرار گیرد و از این سیستم جهت فعالسازی و RUN نمودن خلبان خودکار نیز استفاده می گردد ، البته سیستم اتوپایلوت از چندین سنسور مختلف جهت رد یابی ، موقعیت یابی و سنسورهای عدم برخورد با موانع نیز استفاده می کند ، اما به طور کلی GPS می تواند نقش مهمی در یک کوادکوپتر ایجاد نماید و طبیعتا مجهز بودن کوادروتور به GPS می تواند دلیل محکمی بر حرفه ای بودن مولتی روتور داشته باشد.