آشنایی با ریموت کنترل کوادکوپتر

آشنایی با ریموت کنترل کوادکوپتر ; ریموت کنترل یکی از اجزای اصلی در کواد کوپترها می باشد ، در واقع ریموت یا رادیو کنترل نقش تبدیل فرمان مکانیکی که از سوی دستان خلبان برای هدایت مولتی روتور به سیگنال قابل درک توسط کوادکوپتر ، ایفا می کند ، به طور کلی کنترلهایی که برای هدایت کوادکوپتر به کار می روند در دو طبقه ، مبتدی و حرفه ای تقسیم بندی می گردند که با توجه به تعداد فرامین ، میزان برد و نحوه مدیریت نرم افزاری ریموت کنترل میتوان آنها را بین دسته مبتدی یا دسته حرفه ای قرار داد ، در این مقاله میخواهیم شما را با ریموت کنترل یک کوادکوپتر و نحوه کار با آن آشنا سازیم.

آشنایی با ریموت کنترل کوادکوپتر تمامی مولتی روتورها برای هدایت ، مجهز به رادیو کنترل هستند.

آشنایی با ریموت کنترل کوادکوپتر

آشنایی با ریموت کنترل کوادکوپتر

تمامی مولتی روتورها برای هدایت ، مجهز به رادیو کنترل هستند. از این رو یادگیری و نحوه استفاده از آن بسیار مهم است، اکثر کوادکوپترها چه در نوع ساده یا پیشرفته آن ریموت کنترل هایی شبیه به هم دارند و تنها در نوع حرفه ای ، آپشنهای متفاوتی بر روی ریموت کنترل تعبیه شده است.

در اینجا به بررسی و معرفی ریموت کنترل یک کوادکوپتر از نوع syma میپردازیم. بدیهیست که چند نوع آپشن تعریف شده بر روی ریموت کنترل این پرنده ممکن است برای دیگر کوادکوپترها درنظر گرفته نشده باشد، اما به طور کلی وجه تشابه زیادی در آنها وجود دارد.

نمونه ریموت کنترل کواد کوپتر سایما که یک ریموت کنترل مبتدی با قابلیتهای بسیار عالی جهت هدایت کوادکوپتر می باشد.

نمونه ریموت کنترل کواد کوپتر سایما

معرفی قسمت های اصلی ریموت کنترل

بر روی هر رادیو کنترل دو اهرم وجود دارد که هدایت کلی پرنده توسط این دو اهرم انجام میشود. این دو اهرم به تریتیب اهرم گاز یا تراتل پرنده و اهرم فرامین میباشند.

به طور معمول اهرم گاز در سمت چپ رادیو کنترل و اهرم فرامین در سمت راست بر روی رادیو کنترل قرار دارد، همانطور که میدانید اهرم گاز مرتبط با میزان قدرت موتورهاست و با حرکت اهرم آن به سمت جلو قدرت موتور افزایش و با حرکت به سمت پایین میزان گاز کاهش میابد.

در کوادکوپترهای مجهز به سیستم تثبیت ارتفاع مانند کوادکوپترهای سری H سایما ، اهرم گاز در حالت عادی در وسط قرار گرفته ، بدین صورت در یک ارتفاع قابلیت تثبیت و ماندگاری را داراست.

اهرم فرامین نیز برای هدایت پرنده به چهار جهت میباشد. بدین صورت که اگر مولتی روتور شما دارای سیستم حرکت به چهار جهت باشد. با حرکت اهرم به سمت جلو، پرنده به سمت جلو و با حرکت آن به سمت پایین پرنده به سمت عقب و به سمت راست یا چپ به جهت راست و چپ میرود. توجه به این نکته ضروریست همانطور که در مقاله های پیشین به آن اشاره شد، توجه به نحوه قرارگیری پرنده در هدایت آن به چهار جهت ، متفاوت است.

دو اهرم معرفی شده جز مهمترین و اساسی ترین قست یک رادیو کنترل می باشد و با استفاده از این دو اهرم شما میتوانید یک کوادکوپتر را هدایت کنید. در یک مولتی روتور با آپشنهای نسبتا حرفه ای قسمتهای دیگری نیز بر روی ریموت کنترل وجود دارد که در ادامه به بررسی آن میپردازیم.

دکمه تغییر مود سرعت

در اکثر مولتی روتروهای نسبتا حرفه ای ۲ الی ۴ مود سرعتی تعریف شده است، تغییر این مود توسط دکمه ای بر روی ریموت کنترل قرار گرفته انجام میشود ، اگر رادیو کنترل یک پرنده از کمپانی سایما را مشاهده نمایید، در قسمت فوقانی ریموت کنترل آن در قسمت چپ دکمه ای وجود دارد که با فشردن آن از مود Low به مود High تغییر میابد و تغییر آن با به صدا در آمدن بوقی به نشانه تغییر مود سرعتی مشخص میشود.

دکمه های تریم و ایجاد توازن پروازی

دکمه های تریم معمولا در رادیو کنترلها موجود می باشند ، جایگاه این دکمه ها در زیر اهرمهای رادیو کنترل قرار گرفته است ، چنانجه با ریموت کنترل آشنا باشید در نگاه اول میتواند دکمه های تریم را تشخیص دهید ، کاری که تریم انجام می دهد در واقع ایجاد توازن و تعادل چرخش موتورها می باشد ، چنانچه کوادروتور شما در حین پرواز به صورت کاملا صاف حرکت نکند ، توسط تریم می توانید حرکات پرنده خود را به حالت توازن رسانده و تعادل پروازی را در آن برقرار سازید.

دکمه چرخش ۳۶۰ پرنده

اگر کوادکوپتر شما مجهز به چرخش ۳۶۰ درجه باشد، بر روی ریوت کنترل آن دکمه ای برای اجرای ۳۶۰ درجه پرنده تعبیه شده است، اگر به رادیو کنترل سری سایما توجه نمایید در قسمت فوقانی آن در سمت راست ، دکمه ای وجود دارد که با فشردن آن و حرکت اهرم فرامین به هرسمت، پرنده در همان جهت چرخش ۳۶۰ درجه مینماید.

بدیهیست که در کوادکوپترهای مختلف ممکن است جای این دکمه تغییر کند اما به طور کلی نحوه عملکرد آنها به یک صورت میباشد.

مانیتور ریموت کنترل

بر روی بعضی از رادیوکنترل ها صفحه نمایشی وجود دارد، که در آن وضعیت باتری ریموت کنترل ، وضعیت اتصال آن با پرنده، وای فای ، تغییر مودهای سرعتی کوادروتور و… مشخص میشود، مانیتور ریموت کنترل اطلاع دقیقی از وضعیت پرنده و ریموت را به کاربر میدهد.

به طور کلی اگر خواهان این هستید که برد پرنده شما قابل قبول باشد و همیشه از پرواز با آن لذت ببرید باید به ریموت کنترل کوادکوپتر خود آشنایی داشته باشید ، تمرین و تجربه میتواند در زمینه آشنایی با ریموت کنترل کوادکوپتر راهگشای شما باشد ، همچنین برای اینکه بتوانید قبل از خرید کوادکوپتر اطلاعات پایه ای را بدست بیاورید ، فروشگاه کالا آرسی در خدمت شما خواهد بود ، تماس با بخش پشتیبانی فنی کالا آرسی میتواند راهنمای مفیدی برای شما باشد.

مطالب مرتبط